Vaše dítě už zase nespí? Poradíme, proč a jak s tím zatočit
Nespavost by se neměla brát na lehkou váhu. Spadá totiž do spánkové poruchy, kdy spánek není kvalitní, či se nedostaví vůbec. Příznaků může být hodně, například časté buzení se či přerušovaný spánek.
Problémy se spánkem jsou v dospělosti spojovány s úzkostlivými až psychickými stavy, nicméně může se jednat i o neurologické problémy. U dětí se jedná například o poruchy spojené s ADHD nebo s infekcemi, které děti můžou trápit natolik, že nemohou spát.
Definice nespavosti
Nespavost se dá definovat jako spánková porucha, která se projevuje neschopností usnout, nebo naopak spánek kvalitně udržet (projevuje se častým buzením). Mezi poruchy spánku patří například i mluvení ze spaní, nadměrná nespavost, nebo náměsíčnost. Nejčastější příčinou nespavosti je psychika dané osoby. S problémy se potýká okolo poloviny dospělé populace a 30 % dětí. Pokud není situace řešena, mohou některé vážnější případy dojít až ke zdravotní újmě.
Hlavní charakteristiky nespavosti u dětí:
- Obtížné usínání – dítě leží v posteli dlouho bez spánku (více než 30 minut).
- Časté buzení v noci – dítě se opakovaně probouzí a má problém znovu usnout.
- Krátká celková délka spánku – spánek neodpovídá věkovým potřebám.
- Následná únava, podrážděnost nebo hyperaktivita přes den.
Nespavost u dětí může být krátkodobá (např. kvůli stresu, nemoci nebo změně prostředí) nebo dlouhodobá, pokud přetrvává déle než 1 měsíc. Příčiny mohou být psychologické (např. úzkost, noční můry), behaviorální (nevhodné spánkové návyky) nebo fyziologické (např. alergie, bolest, poruchy dýchání ve spánku).
Včasné rozpoznání a řešení nespavosti je důležité pro zdravý vývoj dítěte. Pomoci může úprava spánkové hygieny, denního režimu nebo konzultace s odborníkem na dětský spánek či pediatrem.
Definice kvalitního spánku
Co je ale kvalitní spánek? Někdo kvalitu spánku posuzuje podle hodin, kolik naspal, někdo naopak podle toho, jak se ráno cítí odpočatý. Pravda je tak na pomezí. Kvalitní spánek souvisí velmi se životním stylem. Jde tedy o pravidelné usínání a vstávání.
Vyhnout by se mělo spaní přes den, pití alkoholu a náročnému cvičení před spaním (udává se, že by se nemělo cvičit minimálně 5 hodin před spánkem). Zároveň je potřeba jít kvalitní potraviny a věnovat se pohybu během dne.
Fáze spánku
Kvalitu spánku určuje i to, jak hluboký daný spánek byl. Každý spánek má dvě fáze, které se v průběhu noci střídají. Jedná se o REM fázi a NonREM fázi.
REM
Rem fáze neboli Rapid Eye Movement (= rychlý pohyb očí), tvoří 25 % doby spánku a objevuje se zhruba 5x. Je to fáze, kdy je mozek velice aktivní, tudíž se rychle pohybují i oči (od toho odvozen název). V této fázi spánku si pamatujeme nejvíce sny. Jedinec je náchylnější k probuzení právě v REM fázi.
NonREM
NonREM fáze je opakem REM fáze, jedná se tedy o fázi s klidným pohybem očí. Během spaní tvoří zhruba 75 % z celkového spánku. V této fázi dochází k uvolnění svalů a celkovému zklidnění organismu. Probíhají a střídají se 3 fáze NonREM fáze: lehký, středně hluboký a hluboký spánek.
V průměru by měl dospělý jedinec spát mezi 7 až 8,5 hodinami. Nicméně každý je nastaven jinak, a proto každý bude potřebovat jinak dlouhý spánek. Jakmile se během noci několikrát probudíme, může to vést k únavě během dne a například i k odpolednímu šlofíku. To pak podstatně ovlivní další noc. Tím začíná začarovaný kruh, proti kterému se jen těžko bojuje.
Obecné důvody vedoucí k nespavosti
Existuje několik důvodů, proč je kvalitní spánek narušen. Může se jednat o jednorázové příčiny, nicméně i o dlouhodobé, které mohou vést k mnohem vážnějším zdravotním problémům.
- Stres
Nejčastějším dlouhodobým důvodem pro nekvalitní spánek je stres a úzkosti s tím spojené. Stres může být spojen s velkou událostí, kterou jedinec očekává. Většinou to bývá také spojeno s prací nebo domácností, kdy je na člověka vyvíjen velký tlak nebo požadavky. Stres je vyvolán i z overthinkingu, neboli stavu, kdy nemůžeme přestat myslet nad věcmi.
- Alkohol
Po alkoholu může nastat pocit, že se spánek dostaví okamžitě. To je sice pravda, avšak i jedna sklenka razantně zasahuje do spánku. Spánek je povětšinou kratší a nekvalitní. Kvůli alkoholu se pak spánek přerušuje kvůli pocitu žízně nebo závratě.
- Nemoc
Problém se spaním může zapříčinit i nemoc. Pokud nám není dobře, můžeme se častěji budit kvůli bolesti či ucpaným dutinám. Nemoc se vztahuje například i na trávicí problémy, astma, či vyrážku.
- Nevhodné podmínky pro spánek
Určitě by se před spaním neměl pít kofein (káva, energetické nápoje), ani aktivněji cvičit (posilovna, běh). Pozornosti by neměla uniknout ani matrace, která je důležitá pro noční komfort. V místnosti, kde se spí by také mělo být dostatečně vyvětráno.
- Psychologické a emoční příčiny
Jedním z nejčastějších důvodů nespavosti u dětí bývá úzkost, stres nebo strach. Děti mohou mít obavy z odloučení od rodičů, strach ze tmy, nebo je trápí noční můry. U starších dětí se může objevovat stres ze školy, problémů mezi vrstevníky nebo z velkých životních změn, jako je stěhování, narození sourozence nebo rozvod rodičů. Tyto pocity často vyplouvají na povrch právě večer, kdy je dítě v klidu a bez rušivých vlivů.
- Nevhodné spánkové návyky a režim
Dalším častým faktorem je nedostatek pravidelnosti. Děti, které chodí spát každý den v jiný čas nebo tráví večery před obrazovkami (TV, tablet, mobil), mají narušený přirozený biorytmus. Modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu – hormonu spánku – a dítě pak není ospalé, i když je čas jít spát. Problém může být i v tom, když dítě usíná jen za přítomnosti rodiče nebo při kojení, a pak se v noci budí a neumí znovu usnout samo.
- Tělesné a zdravotní příčiny
Zdravotní potíže mohou být další příčinou nespavosti. Bolesti bříška, zuby, reflux, ekzém, alergie nebo potíže s dýcháním (např. zvětšené nosní mandle, astma) mohou narušit kvalitu spánku. U některých dětí se mohou vyskytnout i poruchy jako syndrom neklidných nohou či noční pomočování, které přerušují klidný spánek a vedou k nespavosti.
- Přetížení nebo nedostatek aktivity během dne
Dítě, které je přes den nadměrně stimulované nebo naopak nedostatečně unavené, může mít problém se zklidněním a usnutím. Přespříliš aktivit, hluku, sladkostí nebo i odpolední spánek příliš blízko večeru může způsobit, že dítě večer "není unavené". Stejně tak může chybějící fyzická aktivita či čerstvý vzduch během dne ovlivnit potřebu těla odpočívat.
Každé dítě je jiné, a proto je důležité pozorovat jeho individuální potřeby a hledat příčinu nespavosti komplexně – včetně prostředí, emocí i denního režimu.
Nespavost u dětí
Nespavost u dětí není jen o neklidných nocích – ovlivňuje celou rodinu i dětský vývoj. Když dítě dlouho usíná, často se budí nebo spí příliš málo, nejde jen o „špatný večer“. Může jít o signál, že jeho tělo nebo psychika volají o pomoc. A právě včasná reakce rodičů může přinést zpět klidný spánek i pohodu do celého domova.
Miminka
Ani děti se bohužel nespavosti nevyhnou. Miminkám se spánkový režim teprve vytváří, a proto je nutné myslet na to, že se miminko během noci několikrát probudí. Zde je tedy nutná trpělivost. Kvůli tomu je ovšem obtížné mluvit o poruše spánku, zde se spíše jedná o přirozený vývoj.
Je také nutné mít na mysli, že jak je miminko starší, potřebuje jinak dlouhý spánek:
- Novorozenec – celkem 16 hodin spánku
- 1 měsíc – 15,5 hodin spánku
- 3 měsíce – 15 hodin spánku
- 6 až 12 měsíců – 14 hodin spánku
- 18 měsíců – 13,5 hodiny spánku
- 24 měsíců – 13 hodin spánku
Krom toho, že se mění celková doba spánku, se mění i rozpoložení spánku. Čím starší miminko je, tím více hodin spí během noci a méně během dne. U novorozence je to 8 hodin v noci a 8 ve dne, u dvouletého dítěte je to pak 11 hodin v noci a 2 hodiny přes den. Tyto údaje jsou nicméně orientační, každé dítě totiž vyžaduje něco jiného.
Do 3 měsíců věku miminka
Miminka mnohem více spí, a to dokonce až 18 hodin denně. Není to ovšem pravidlem, některým miminkům stačí jen 8 hodin spánku, některým něco mezi. V tomto období potřebují miminka hodně spánku pro správný vývoj.
Od 3 do 6 měsíců věku miminka
Miminka začínají více spát přes noc, už se tolik nebudí. Jejich spánkový režim se začíná srovnávat. V tomto věku už miminko potřebuje nějakou hračku u sebe, která mu pomůže s usínáním.
Od 6 do 12 měsíců věku miminka
Miminka většinou už nevyžadují v tomto věku krmení přes noc a neprobouzejí se tak často. Nicméně, potrápit je mohou rostoucí zoubky, kvůli kterým mohou probrečet nejednu noc.
Od 12 měsíců do 24 měsíců věku miminka
Po prvním roce života dítě už většinou dokáže prospat celou noc. Přes den je však spánek taky žádaný, nemusíte se bát, že dítě spí až moc. Každopádně už mu stačí mnohem méně než dřív.
Od 24 měsíců věku dítěte
Dítě by mělo už spát bez problému celou noc, zhruba 12 hodin v průměru. Přes den pak stačí už jeden krátký odpolední odpočinek.
Nejčastější příčiny špatného spaní miminek
Jak již bylo řečeno, časté probouzení se je u miminek normální. Často je to doprovázeno hladem nebo jiným nepohodlím. Může se ovšem stát, že miminko bude mít se spánkem doopravdy problém. Není to ale nic, co by mělo vzbuzovat velké obavy – miminko si spánkový režim teprve vytváří.
Hlad – první věc, která většinou vzbudí miminka ze spaní je hlad. Takto se budí v prvních měsících i několikrát za noc.
Dech – miminka mohou mít během spaní problémy s dechem, kdy začnou dýchat velice pomalu. Je příhodné pořídit si monitor dechu, abyste měli o dechu miminka lepší přehled. V případě problémů kontaktujte lékaře.
Nemoc – ani nemoci se miminkům nevyhnou. I nepatrné nachlazení může narušit spánek a tím přivodit častější buzení miminka.
Spánková apnoe – spánková apnoe je stav, kdy miminko nekontrolovatelně zadržuje dech během spánku. Většinou je to způsobeno nemocí (zvětšené nosní či krční mandle).
Zoubky – miminka ze spaní velmi často probudí i bolest zoubků, respektive jejich prořezávání.
Kolika – aneb bolest břicha doprovázená pláčem, neklidem a nespavostí.
Alergie – ať už se jedná o alergie způsobené potravinou nebo nějakou látkou, alergie dokáže potrápit miminko během spaní. Je potřeba hlídat, zda miminko nemá vyrážku, případně se poradit s lékařem.
Skřípání zubů – toto se projevuje až u starších dětí, většinou je to způsobeno stresem, ale i bolestí (ať už zubů, tak uší). Pokud skřípání přetrvává, je dobré poradit se se zubařem.
Jestliže se miminko potí, nemusíte se bát. Jedná se o častý jev, který vás nemusí znepokojovat. U pocení je ale potřeba se ujistit, že to není způsobené nepřiměřeně teplým oblečením.
Jak zlepšit dětem podmínky pro spaní?
Je jasné, že ne vždy dokážete předejít tomu, aby se miminko ze spaní budilo. Nicméně můžete navodit a připravit takové podmínky, u kterých se miminko bude cítit bezpečněji a lépe se mu bude spát. Stačí následovat pár jednoduchých kroků:
Místnost – miminko by mělo spát v jedné místnosti s rodiči. Nejen že se miminko bude cítit bezpečněji, ale zároveň bude pod dohledem rodičů, kdyby náhodou nastal syndrom náhlého úmrtí. K tomu je dobré mít i monitor dechu, který kontroluje dech miminka. K tomuto syndromu jsou náchylnější miminka, jejichž maminky kouří. Stát se ale taky může, že má miminko infekci nebo poruchu srdce.
Oblečení – každé miminko je v tomhle jiné a každému bude vyhovovat něco jiného. Nicméně je dobré prozkoumat, jestli se miminku lépe spí v zavinovačce nebo bez, či jaký materiál mu vyhovuje nejvíce.
Matrace – kvalitní matrace je důležitá pro zdravá záda. Proto je důležité zohlednit materiál, výšku a tvrdost.
Čaj – na uklidnění je výborný čaj z fenyklu. Ten je vhodný i pro miminka od 1. týdne narození. Ten pomáhá uklidnit křeče v bříšku a celkově navodit uklidnění organismu. Okolo 6. měsíců je vhodný i heřmánkový a meduňkový čaj.
Rituály – při uspávání je dobré myslet i na to, že miminka jsou zvyklá na rituály spojené s usínáním – houpání či zpívání. Jejich narušení může taktéž navodit problémy se spánkem. Vyřeší se to tím, že se k návykům s uspáváním vrátíte. Pokud to nepomůže, zabalte miminko do zavinovačky a dejte k němu oblíbenou hračku. Můžete vyzkoušet i bílý šum, který má miminkům připomínat zvuk z dob, kdy byly ještě v bříšku.
Homeopatie – homeopatie je léčebná procedura, která se uzpůsobuje dítěti na míru. Bere v potaz všechny problémy a projevy a přesně na tělo se předepíší prášky. Tato procedura je tedy vhodná i při poruše spánku.
Při usínání na miminko nespěchejte a dopřejte mu čas na to, aby si našlo vhodnou polohu. V případě nutnosti mu zazpívejte nebo si s ním povídejte.
Pokud má miminko dlouhotrvající problémy se spaním, rozhodně se obraťte na svého lékaře, případně na spánkovou poradnu.
Spánek a starší děti
Čím starší děti jsou, tím na ně působí více faktorů, které nespavost mohou způsobovat. Mezi nejčastější příčiny nespavosti u dětí spadá:
- Špatný den (stres všeobecně)
- Narušený spánkový režim (cestování)
- Špatné vztahy s kamarády, doma (hádky, porušení pravidel)
- Nemoc
Ve většině případů se jedná o krátkodobé problémy, které se dají snadno vyřešit. V první řadě si s dítětem promluvte o tom, jaký mělo den a případně zda ho něco netrápí. Tím si uleví od strastí a úzkostí a lépe se mu bude usínat. Pokud si nechce povídat, nebo jsou problémy zakořeněné jinde, uvařte dítěti čaj na spaní. Tyto čaje jsou bylinkové a pomáhají k uklidnění. Taktéž můžete přidat bylinky i do večerní koupele. Také dbejte na to, aby mělo dítě u postele vždy sklenici s vodou.
Jakmile problémy přetrvávají, je možné, že jsou příčiny mnohem hlubší. Může se to projevovat takto:
- Dítě velmi hlučně dýchá během noci, většinou hlavně pusou
- Dítě celou noc prochrápe
- Dítě je v neklidu a náměsíčné
- Dítě má noční můry
Pokud dítě chrápe nebo dýchá jen skrze ústa po celou noc, je potřeba být na pozoru. Je možné, že má dítě rýmu, proto se mu hůře dýchá. V tomto případě je dobré zkontrolovat vlhkost vzduchu a v případě potřeby koupit zvlhčovač vzduchu. Pokud příčinou není rýma, kontrolujte dech dítěte. Ten by měl být pravidelný, bez žádného náznaku lapání po dechu nebo těžkého dýchání.
To, že je dítě v neklidu nemusí znamenat ještě nic hrozného. Možná jen hledá správnou polohu. Nicméně pokud je dítě neklidné celou noc, možná ho trápí syndrom neklidných nohou. Nemusíte se bát, bolestivé to není, jen velmi nepříjemné. Jestliže vaše dítě během noci často kope a hýbe nohami, možná mu chybí železo v těle. Pro ujištění zajděte k lékaři na krevní testy.
Náměsíčnost se většinou objeví, když je dítě příliš vyčerpané. Tento stav vypadá, jako kdyby dítě bylo bdělé – má otevřené oči, mluví a chodí. Aby se vyhnulo náměsíčnosti, je potřeba dbát na spánkovou hygienu, tedy chodit pravidelně spát. V tomto případě je potřeba dítě tolik nezatěžovat, aby nebylo tolik unavené.
Noční můry mohou děti taky pěkně potrápit. Tyto můry se odehrávají v REM fázi a zrcadlí jejich vnímání světa. Děti mají totiž pořád bujnou fantazii, která se ale začíná prolínat s každodenním světem, který nemusí být vždy fér a milý. Pokud jsou noční můry časté, je potřeba začít pátrat, zda dítě neprochází stresovým obdobím, či je ve psychické nepohodě.
Oproti nočním můrám, které si děti většinou pamatují, existují ještě noční děsy. Ty se naopak odehrávají v NonREM fázi a děti o nich kolikrát ani neví. Projevuje se to tak, že děti ze spaní mluví, povětšinou nesmysluplně, mohou i křičet či brečet. Jsou způsobeny únavou, ale i stresem či nemocí.
Ve všech výše zmíněných případech je nutné hlídat pravidelnost, s jakou spánkové poruchy přicházejí. Jedná-li se o stav ojedinělý, není třeba vyhledávat pomoc. Obezřetnost je však na místě. Jakmile se tyto stavy opakují častěji, je důležité stav dítěte probrat s pediatrem či neurologem. Každopádně jen malé procento dětí má tak vážné problémy, které by přetrvávaly až do dospělosti. Povětšinou se jedná o stavy, kdy spánek naruší nemoc, případně změna režimu.
Za zmínku stojí rozhodně i stres a úzkosti s tím spojené. Škola může být pro děti stresujícím prostředím, je proto důležité o věcech mluvit a snažit se dopídit, zda dítě něco netrápí.
Každé dítě má spánek nastavený jinak, nicméně je dobré děti na spánek připravovat – žádné fyzicky náročné aktivity před spaním, nejlépe žádné telefony a televize, ale spíše uklidňující aktivity a rituály.